Stirodur je gradbeni izolacijski material, katerega glavna prednost je visoka tlačna trdnost. To pomeni, da je odličen izolacijski material za izolacijo pohodnih in povoznih površin. V grobem bi lahko rekli, da je njegova uporabnost zelo podobna in primerljiva z uporabnostjo stiropora, a ima stirodur (XPS) svoje specifike, kar pomeni, da je za nekatere naloge primeren bolj kot stiropor, a manj za druge. Poglejmo si, kaj je stirodur in katere so njegove specifike.
Proizvodnja stirodura in stiropora
Proizvodnja obeh omenjenih materialov je od začetka dokaj podobna. Oba nastaneta s postopkom polimerizacije. Stiropor (EPS) s pomočjo pentana ekspandira, s tem se mu poveča volumen za 40-krat. Nato se ga lahko oblikuje v različne oblike (embalaža, kroglice, plošče za izolacijo, …).
Stirodur za polimerizacijo čaka ekstrudiranje stirena (brez dodajanja plina pentana). Zato je končni izdelek npr. XPS plošča bolj kompakten in bolj tlačno trden.
Uporaba Stirodur in stiropora
Oba tako Stirodur, kot stiropor se uporabljata za številne namene, med glavnimi so embalaža in uporaba v gradbeništvu. V gradbeništvu je namen uporabe obeh striodura in stiropora – toplotna in zvočna izolacija stavb. Bolj točno se uporabljata za izolacijo temeljev hiše, izolacijo fasade in izolacijo estrihov, pohodnih površin in ravnih streh. Odlična sta tudi za zvočno izolacijo tlakov v medetažah, saj dušita udarni zvok. Z njima lahko izoliramo tudi okenske profile, da preprečimo nastanek toplotnih mostov.
V grobem velja, da se stirodur uporablja za izolacijo površin, kjer so visoke obremenitve, stiropor pa npr. za izolacijo fasade ipd., kjer teh obremenitev ni.
Res pa je tudi, da za izolacijo pohodnih oz. tako ali drugače obremenjenih površin uporabimo stiropor višje tlačne trdnosti.
Lastnosti stiropora:
- Kurjenje izjemno nevarno – v reakciji z ognjem nastajajo škodljivi plini
- Pri dolgotrajni izpostavljenosti vodi, se z njo prepoji in postane neuporaben
- Začne razpadati pod vplivom UV žarkov
- Toplotna prevodnost l = 0,035 do 0,04 W/mK
- ma dokaj visoko tlačno, natezno in upogibno trdnost.
- Prenaša temperature do 75 ° C
Stirodur na drugi strani uporabljamo pogosto tudi za izolacijo površin, kjer je več vlage oz. v kombinaciji s hidroizolacijo. XPS je namreč bolj obstojen pri izpostavljenosti vodi, kot EPS, saj zaradi zaprte celične strukture vode ne vpija.
Lastnosti stirodura:
- Toplotna prevodnost l = 0,025 do 0,033 W/mK
- Ima izredno visoko tlačno trdnost
- Boljw prenaša temperature do 75 ° C
- Bolj obstojen in trajnosten, kot stiropor
Barva stirodur-a in stiropora
Pogosto se poraja vpšrašanje, zakaj je stiropor bel in zakaj je stirodur zelen? No, stirodur lahko dobimo v modri in zeleni barvi, odvisno od vrste. Material je umetno obarvan zaradi prepoznavnosti oz. ločljivosti. Dodatno se proizvaja stirpor, ki je bele barve z namenom, da je uporaben fza embalažo hrane in zdravil.
Cena stirodura
Cena stirodura je torej nekoliko višja od stiropor, zato moramo dobro razmisliti, kje in kdaj ga bomo uporabili, da bo res služil namenu in opravičil višjo ceno. Kot smo omenili zgoraj, stirodur uporabljamo na vseh tlačno- obremenjenih površinah, še posebej če so te izpostavljene vlagi. To pomeni, da stirodur uporabljamo za izolacijo temeljev hiše, estriha in povoznih površin, medtem ko stiropor uporabljamo za izolacijo fasade. Oba sta gorljiva, zato v primeru, da želimo negorljive materiale raje uporabimo kameno volno.
Cene in debeline stiropora in stirodura – primerjava*
Stiropora cena
- Stiropor 1cm – cena je 0,50 – 0,60 EUR/m2
- Stiropor 2cm – cena je 1,0 – 1,3 EUR/m2
- Stiropor 3cm – cena je 1,5 – 2,0 EUR/m2
- Stiropor 5cm – cena je 2,5 – 3,0 EUR/m2
- Stiropor 10cm – cena je 5,0 – 6,0 EUR/m2
Stirodur cena
- Stirodur 1cm – cena je 1,0 – 1,5 EUR/m2
- Stirodur 2cm – cena je 3,0 – 3,6 EUR/m2
- Stirodur 3cm – cena je 4,0 – 4,5 EUR/m2
- Stirodur 5cm – cena je 7,0 – 8,0 EUR/m2
- Stirodur 10cm – cena je 14,0 – 15,0 EUR/m2
Cene nihajo, zato podatek služi zgolj kot primerjava. Za točne in aktualne cene in roke dobav nas kontaktirajte na info@stireks.si.